2025. január 16., csütörtök

A közös éneklés több, mint terápia

 

Szerencsejáték Zrt.

A közös éneklés több, mint terápia

Sokan betegségként tekintenek rá, pedig az afázia „csak” egy állapot, ami a rá jellemző szerzett beszédzavar miatt kommunikációs nehézséget okoz. Az ezzel élők zeneterápia segítségével is fejleszthetők, amiben a Hangadó énekegyüttes szintet lép: náluk az érintettek nemcsak terápiaként használják a közös éneklést és zenélést, hanem előadóművészként is színpadra állnak, hogy ott a közönséget lenyűgözzék, a sorstársakat pedig segítsék.

Akinek a családjában vagy ismeretségi körében nincs érintett, az nem sokat tud az afáziáról, pedig ez az állapot meglehetősen gyakori. Stroke után a páciensek 30 százalékánál kialakul enyhébb vagy súlyosabb formában, és jelentkezhet koponyát érintő baleset, agydaganat vagy egyéb betegség, például epilepszia következményeként is. Ilyen esetekben a szerzett beszédzavar legyőzését a zene és az éneklés nagyban segíti. Hivatása miatt tudta ezt jól Fekete Zsófia is, aki megalapította az érintettekből álló Hangadó énekegyüttest. „Én már 27 éve dolgozom zeneterapeutaként a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikán – korábbi nevén Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet –, az énekegyüttes is onnan nőtte ki magát. A történetünk azzal indult, hogy az igazgatónk, dr. Cserháti Péter közbenjárásával elkezdhettünk közösen énekelni a Deák Téri Evangélikus Gimnázium ebédlőjében. Az Afázia Egyesülettel akkor kerültünk kapcsolatba, amikor 2016-ban az egyik hangfelvételünket elküldtem Krasznár Felíciának, a vezető logopédusuknak. Ő beszélt rá arra, hogy csatlakozzunk az egyesülethez, és az érintetteket közösen segítsük, fejlesszük. A lehetőségnek nagyon örültem, hiszen így régi álmomat is megvalósíthattam, és alapíthattam akadályozottsággal elő emberekből egy igazi énekkart. Ez a gondolat régóta hívogatott, mindig is segíteni akartam az érintettek társadalmi beilleszkedését.”

A Hangadó énekegyüttes 4-6 fővel kezdte meg működését, mai létszáma harminc feletti. Tagjainak nagyjából fele a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika egykori páciense, de sokan érkeztek a Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház rehabilitációs részlegéről, és egyéb intézményekből is. Számukra az éneklés hatalmas segítséget jelent, nagyban hozzájárul, hogy környezetükkel a felépülést követően újra jól tudjanak kommunikálni. „A zenélésnek és a zenetanulásnak olyan neurológiai hatása van, ami mérhetően segíti az emberi agy és az idegrendszer fejlődését, fejlesztését. Erről a Széles spektrumú zeneterápia című könyvünkben esettanulmányokat is bemutatunk, kezdve az újszülöttosztálytól egészen a hospice-ig. Ennek egy szelete a zeneterápia afáziánál való alkalmazása. Ez esetben az éneklés nyelvészeti, logopédiai oldalról segíti a beszédfejlesztést, és mellette eléri a lelket is.” A dalok szövege azért tudja jól előhívni, mobilizálni a szavakat, mert a zenéhez társított beszéd egyfajta automatizmust kapcsol be az agyban. Például ha elkezdünk egy dalt dúdolni, amit egy afáziában érintett ember ismer, és szerepel benne a szó, amit keres, akkor a dallam hatására kimondhatja. „A zene a másokhoz való kapcsolódásra is lehetőséget ad, ráadásul másképp, mint egy egyszerű beszélgetés. Az is számít, hogy éneklés közben olyan dolgokat is ki tudunk mondani, át tudunk adni, amelyeket szavakkal csak nehezen tudnánk megfogalmazni. Elég csak a Márti dalára gondolni, aminek szövege énekelve egészen más üzenetet hordoz, mint egyszerűen csak kimondva, felolvasva.”

Az énekegyüttesnek heti egy próbája van, és a közös zenélés mellett sorstársi segítőcsoportként is működik. Mellette megmutatja a tagoknak és a sorstársaknak azt is, hogy a társadalom tud befogadó lenni. Ennek kézzelfogható jele, hogy a Hangadó rengeteg meghívást kap az ország minden pontjáról. Idén jártak például Szekszárdon, és sok egyéb esemény mellett felléptek a Magyar Kórházszövetség mátraházi konferenciáján is, ahol a kórházigazgatók ünnepelték őket szűnni nem akaró tapssal. Meghívták őket a Művészet és Terápia konferenciára is – ezt az Uzsoki Kórház szervezte, helyszíne pedig a Fővárosi Állatkert volt –, ahol Csákányi Eszter és Mácsai Pál után léphettek fel. Itt a közönség szintén állva, könnyes szemmel tapsolta meg az énekegyüttest. Decemberben a Hangadó fellép az Afázia Egyesület karácsonyi ünnepségén is, és lesz év végén előadásuk egy stroke klubban is. Jövőre egy gödöllői művészeti iskolában adnak koncertet zenetanároknak, és már kaptak meghívást Dunaújvárosba is.

A fellépések során a zene nemcsak élményt ad a hallgatóságnak, hanem arra is rámutat, hogy egy súlyos betegségből is fel lehet épülni, és lehet utána akár fellépőként is énekelni, másokat segíteni. Mert az énekesek itt nem betegként vannak jelen a színpadon, hanem előadóművészként, és abban a minőségükben szólítják meg és érzékenyítik környezetüket.